Typy omítek
Dnes můžeme nalézt omítkové směsi pro každý typ zdiva a pro jakýkoliv účel. Omítkové směsi obvykle používáme jednotlivě, ale stále častěji se setkáváme s tzv. Každý výrobek má svůj technický list, který obsahuje potřebné údaje o využití, spotřebě a podrobný. Podle povrchu žádané omítky známe typy , k nimž patří omítky hladké, tlusté, jemné, ozdobné, vyhlazené, škrábané, broušené a další.
Podle typu pojiva je rozdělujeme omítky na minerální a organické. Také omítky lze rozčlenit do různých kategorií, podle jejich vlastností a specifickým oblastem jejich aplikace. Právě o druzích omítek je tento článek. Nevíte-li si rady s výběrem jednotlivých materiálů, doporučujeme Vá. Mnoho domů má omítkové stěny, které poskytují texturovaný vzhle aby je odlišily od základních stěn.
V průběhu času může dojít k tvorbě jemných linek nebo trhlin. Přirozenou nápravnou odpovědí je vyplnit je. Praskliny na omítkách jsou však tak malé, že se do nich nemohou dostat opravné látky. Pro tento konkrétní účel jsou k dispozici různé. Klasické základní cementové, vápenné i vápenocementové omítky určené pro následnou povrchovou úpravu jemnou omítkou.
Pro jemné povrchové úpravy jádrových podkladních omítek. Ruční nanášení ve vnitřním prostředí. Existují další typy omítek , pro speciální účely. Barytová omítka obsahuje baryt a používá se na pracovištích s ionizujícím zářením, které pomáhá odstínit (například v RTG pracovištích).
Protipožární omítky mají za účel chránit kovové nebo betonové konstrukce proti požáru. Málo vodí teplo a vzdorují. Podle způsobu a místa použití lze omítky rozdělit na: fasádní (exteriérové), které vyrovnávají povrch zdiva a ochraň. Přehled základních druhů omítek. Pro představu, tady jsou hlavní z nich.
Základních omítek je asi druhů. Zdroj: Jara Gyrová) Jara Gyrová 4. Pro klasický podklad používáme minerální omítky,. Dřevěná špaletová okna, foto med. Můžeme říct, že u nás se běžně používají tři druhy oken: Špaletová okna: Vzdálenost mezi okenními křídly špaletových oken je minimálně centimetrů, ale spíš více. Nejprve se podíváme na jednotlivé typy omítek a zaměříme se zejména na tradiční omítky vhodné dovnitř i ven.
Vnitřní omítky Vápenná hrubá omítka je jednovrstvá omítka, která se nahazuje na zeď v tloušťce až mm a povrch omítky se pak následně zatře dřevěným hladítkem. Typy omítek pro venkovní práce. Nebudeme se zabývat jednoduchou omítkou - její účel byl popsán výše. Trochu víc informací o jiných typech fasádních omítek.
Speciální typy omítek se používají jako izolační, tepelně izolační, protipožární a protiradiční sloučeniny pro venkovní dekorace budov. V zásadě lze rozlišit dva hlavní typy omítek : jednovrstevné sádrové a vápenosádrové a dvouvrstevné vápenocementové. Sádrové omítky jsou zdravotně nezávadné s neutrálním pH (tedy pH = 7).
Jejich velkou předností je rovněž schopnost regulovat míru vlhkosti klimatu, proto se skvěle hodí do interiéru. U vápenných omítek počítejte se spotřebou zhruba 1až 2kg vápna na jeden krychlový metr písku. Pro vnější štukové omítky nebo vnitřní omítky do vlhkého prostředí počítejte se spotřebou zhruba 2kg vápenného hydrátu na jeden krychlový metr písku. Poměrně široké hmotnostní rozmezí spotřeby vápna je dáno různou kvalitou vápna. Takové řešení tvoří okamžitě po aplikaci aplikaci reliéf.
To je způsobeno přítomností granulí v něm. Podle jejich velikosti je směs rozdělena na velké, střední, jemné a jemné. Vytváří pružnou a hladkou vrstvu pro nanášení. Postup realizace omítek Okenní dilatační lišta (APU) Okna lemujeme dilatačními APU lištami, které jsou zhotoveny z plastu a na straně okna mívají odlamovací proužek pro nalepení zakrývací fólie, zabraňující znečištění okenního rámu a skla.
Zjednodušeně můžeme říct, že vezmeme-li cenu průměrného plastového okna jako základ 1 , za standardní dřevěné eurookno zaplatíme asi 1 této částky, a za hliníkové provedení či kombinaci dřeva a hliníku, které mají zvenčí hliníkové opláštění, jež jim prodlouží životnost, dáme asi 1. Skladby omítek pro exteriéry.
Komentáře
Okomentovat